Adem Kuyumcu," Türkiye'de Engellilik Suçmuş Gibi Algılanıyor"

Adem Kuyumcu," Türkiye'de Engellilik Suçmuş Gibi Algılanıyor"

Burhaniye ilçesinde, Konferansa katılan Engelsiz Hayat Danışma Derneği Başkanı Adem Kuyumcu, Türkiye de engelliliğin suçmuş gibi algılandığını söyledi.

Burhaniye ilçesinde, Konferansa katılan Engelsiz Hayat Danışma Derneği Başkanı Adem Kuyumcu, Türkiye de engelliliğin suçmuş gibi algılandığını söyledi. Türkiye Sakatlar Derneği Burhaniye Şubesi'nin öncülüğünde Reha Yurdakul Salonu'nda düzenlenen konferansı Kaymakam Hüseyin Öner, CHP'li Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler ve Belediye Meclis üyeleri de izledi.


Adem Kuyumcu, "Engellilerin Hayata Katılımında Erişilebilir Çevre ve Doğru İletişim " konulu konferansında yaklaşık 2 saat boyunca, engellilik ve engellilerin hayatlarını kolaylaştırıcı uygulamalar konusunda bilgiler verdi. Türkiye'de 10 milyon 300 bin engellinin bulunduğunu anlatan Kuyumcu, engellilerin hayatlarının kolaylaştırılması için belediyeler ve kaymakamlıklara önemli görevler düştüğünü anlattı. Kuyumcu, "Beni iyi dinleyin. Dinlemeden anlayamazsınız, Bu gün Türkiye de boşanmaların sebeplerinden birinin eşlerin birbirlerinin yeterince dinlememesidir.. Ön yargısız dinleyin. Herkes kendine göre haklıdır. Nüfusumuzun yüzde 12'si engelli vatandaşlardan oluşmaktadır.. Engellilerin pek çok hakları var. Ancak, engelliler bu haklara ulaşmakta zorluk çekiyorlar. Engelliler için Avrupa'da ne varsa Türkiye'de de o var. .Ancak, uygulamada pek çok engelle karşılaşıyoruz. Çocuğu olduğu gibi kabul etmemiz gerekiyor. Engellilik ayıp bir şey değil. Engelleri kaldırmanın birinci yolu insanları eğitmekten geçiyor. Her çocuk özeldir. Yeter ki engel koymayalım. Hep çözümü konuşacağız. Bütün parklar ve yollar engellilere uygun olmalı. Lütfen sokaklarda engelliler yararına yardım toplayanlara itibar etmeyin. Toplumda değişim duyarlı idarecilerle olur. Engelli yakını bakım eğitimi almalı. Sporu ve her türlü etkinliği birlikte yapacağız. Her yeri engelsiz hale getirelim. Belediyelerin hedefi insanları birlikte yaşatmak olmalı. Türkiye de engellilik suçmuş gibi algılanıyor. Buna son vermek lazım. Hayat birlikte yaşandığı zaman güzeldir" dedi. Adem Kuyumcu, konuşmasının ardından izleyenler tarafından uzun süre alkışlandı. Kaymakam Hüseyin Öner'de konferans öncesi yaptığı konuşmada, kaymakamlık olarak engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak için ellerinden geleni yaptıklarını anlattı. Öner, Burhaniye Belediyesinin "Burhaniye engelleri aşıyor" projesiyle, engellilere yönelik altyapı hizmetinin daha uygun hale geldiğini söyledi..Konferansın sonunda, Kaymakam Hüseyin Öner ve Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, konuşmacı Adem Kuyumcu'ya teşekkür ederken. çiçek ve plaket verdi. Türkiye Sakatlar Derneği Burhaniye Şube Başkanı Gürsel Vardar da, Adem Kuyumcu ve Kaymakam Hüseyin Öner'e birer plaket verdi.

 Link:

 

 

 

 

 

 

 

Engelliler İçin Değil, Engellilerle Birlikte Spor Yaptılar

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Kuyumcu: "Spor Birlikte Güzel etkinliğinde engelli ayrımcılığını kaldırdık" Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği ve Yeniköy Rotaract Kulübü işbirliğinde düzenlenen, "Spor Birlikte Güzel" etkinliği Zeytinburnu Çırpıcı Sosyal Tesisleri'nin park alanında yapıldı.

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Kuyumcu: "Spor Birlikte Güzel etkinliğinde engelli ayrımcılığını kaldırdık"


Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği ve Yeniköy Rotaract Kulübü işbirliğinde düzenlenen, "Spor Birlikte Güzel" etkinliği Zeytinburnu Çırpıcı Sosyal Tesisleri'nin park alanında yapıldı.

 

 

Etkinlikte herhangi bir engeli bulunmayan bireylerle engelli bireyler, hep birlikte spor yaparak bir arada yaşama ve bir arada spor yapmaya dikkat çekti.


Etkinlikle ilgili bilgiler veren Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Adem Kuyumcu, "Engelliler için değil, engellilerle birlikte spor yapıyoruz teması ile herhangi bir engeli bulunmayan bireylerle engelli bireyler, hep birlikte spor yaparak bir arada yaşama ve bir arada spor yapmaya dikkat çektik. Bu konuda duyarlılığı arttırdık.


Spor Birlikte Güzel etkinliğinde engelli ayrımcılığını kaldırdık. Engellilerin yaptığı spor branşlarının bilinir olmasına dikkat çekip, Spor alanlarının engellilerin de birlikte spor yapabilmesi için engelsiz erişilebilir mimaride olması konusunda farkındalık yaratmaya çalıştık. Engelli bireyleri spor hayatına katılmaya teşvik ettik" şeklinde konuştu.


"Engelliler için spor yapmak engellilere fayda sağlamaz, Engellilerle birlikte Spor yapmak herkese fayda sağlar" diyen Kuyumcu, engelliler için spor yapıyoruz deyip para bağışı yapanların büyük bölümünün gerçek hayatta engellilere acıma kökenli yaklaştığını ve eşit yaşam hakkına saygı göstermediğini deneyimlediklerini söyledi. 


Etkinliğin düzenlemesine iş birliği yaparak destek veren Yeniköy Rotaract Kulübü Dönem Başkanı Zeynep Pınar Erdem ise, etkinliği planlamadan önce Adem beyden " Engelli Bireylerle Doğru İletişim" eğitimleri ve " Hayat Farklılıklarla Güzel" eğitimleri aldıklarını söyleyerek, Engellilerle ilgili olumlu yönde değişen bakış açılarını bu etkinlikle pekiştirdiklerini ve çok memnun olduklarını belirtti. 


Etkinlikte Tekerlekli sandalye basketbolcuları ile engeli olmayan bireyler karma takımlar oluşturarak maç yaptılar. Engelli olmayanlar Tekerlekli Spor Sandalyesine oturarak oynadılar. 


Ayrıca Ampüte Futbolcular ile engelli olmayanlar birlikte karma takımlarla maç yaptılar. Engelli olmayanlar bir ayaklarını Ampüteymiş gibi kullanmadan, tek ayak üstünde ve çift bastonla oynadılar. Ampüte olarak tespit edilen ayağını yere basan oyuncuya faul verildi.


Etkinlikte Tekerlekli Sandalye Masa tenisi maçları ve Otizmli bireylerle Masa tenisi turnuvası düzenlendi


Katılımcılara Engelliler için özel aparatlar takılmış olan araçlarla Engelsiz Hareket Test sürüşü imkanı da sağlandı.

Link: https://www.haberler.com/engelliler-icin-degil-engellilerle-birlikte-spor-9612134-haberi/